İKİZLER YIKAMA

HALI YIKAMACILAR VE LEKE ÇIKARMA

Halı yıkama firmaları, halılar üzerinde görülen çay, kahve, meyve suyu, asitli meşrubatlar, oje, ruj ve buna benzer sürekli olarak rastlanan lekelere karşı genel olarak ağır kimyasallar kullanarak çıkarmayı denemektedir.

Leke çıkarmada öncelikle olarak lekenin olduğu halının iplik kalitesinin ne olduğu bilinmelidir.

 Bir başka hususta günümüzde üretilen halıların görünüm olarak güzel olsa dahi eski halılar gibi yıkamaya dayanıklı olamadığıdır.

1998 yılından buyana üretim yapılan saçak sız halılar halı satış mağazaları renklendirmiş ve bizlere sunulmaya başlanmıştır.

Bu halılar da genel olarak kuru temizleme yapınız uyarısı bulunmaktadır.

Günümüz şartlarında da kuru temizlemenin herkesin yaptıramayacağı da düşünülürse 4,5 TL fiyatlı halı yıkayan birinin bu tip halılardan lekeleri nasıl çıkaracağı bellidir.

 En ucuz ve halıyı yıpratan leke çıkarıcı kullanarak normal şartlarda 4 ya da 8 yıkama ömrü olan halınızın bu tip ağır kimyasallarla daha çabuk yıpranmasına ve çürümesine sebebiyet vermektedirler.  6 m 2 bir halının kuru temizleme maliyeti 25 – 30.TL arasında olduğu profesyonel halı yıkamacılar tarafından deneysel yöntemler ile hesaplanmıştır.

Ağır lekeli halılar ve el dokuma halılarınızı halı yıkama firmalarına verirken işini iyi yapan firmaları tenzih eder, bu konuda seçici olmanızı takdirlerinize arz ederiz.