HALI YIKAMA

HALI YIKAMA NASIL OLMALIDIR

HALI YIKAMA VE HALI YIKAMA AŞAMALARI:

Halı Yıkama Nasıl Yapılır

  Evlerimizin vazgeçilmezi olan halılarımızı, uzun yıllar kullanmamız açısından temizliği ve temizlerken de insan sağlığına zararı olmayan deterjanlarla temizliğinin yapılması çok önemlidir.

Günümüzde birçok halı yıkama ve temizlik şirketi bulunmaktadır.

Küresel ısınmayı da düşünürsek bu şirketler gerek kullandıkları makineler gerek kullanılan deterjanlarla hem suyu az kullanmakta hem de kirli atıkları arıtma yöntemiyle çevreye zarar vermemektedirler.

Halıların yıkama aşamaları:

Öncelikle kapsamlı bir temizlik şirketi ya da halı yıkama fabrikasına gelen halılar sırası ile

  Toz olma işlemi yapılmaktadır. (Halıların hav aralarında bulunan toz ve benzeri maddeler titreşimli makineler ya da benzer bir yöntem olan silindir makine içerisinde kaba atıkları alınır.)

Toz olma işlemi biten halılar cinsine göre ayrılır ve yıkama alanına alınır.( El dokuma yün halılar, kilimler ve makine yapımı halılar)

  Yıkama bölümüne alınan halılar öncelikle sırt kısmı yıkanmaktadır. Bunun amacı toz alma işleminde kalan kalıntıları halının yüzeyine tamamen çıkarmak ve kirli olan halıyı yumuşatmaktır.

Sırt yıkama sonrasında ön yüz çevrilerek sırt yıkamada yüzeye çıkan kirlerin atılması için kirli suyu sıyırma işlemi yapılır.

Sıyırma işlemi sonunda serilmiş olan halıya uygun halı şampuanı tatbik edilerek makineler ile yoğun fırçalama işlemi yapılır.

Yıkama işlemi biten halılar üzerinde ki yoğun köpük sıyrılır ve durulama işlemi yapılır. En önemli işlemde durulama dır.

Durulama işlemi çok iyi yapılmalıdır. Bu işlem uygulamayı yapan kişinin bilgi ve becerisiyle sınırlıdır. İyi yapılmadığı durumda ise halılar erken kirlenir ve hijyenik bir yıkama yapılmamış sayılır.

Sıkma işlemi durulama sonrasında kalan fazla suyun atılması için gerekli bir işlemdir. Santrifüj sıkma kazanlarında fazla suyu sıkılan halılar daha çabuk kuruduğu gibi halının sulu kalıp renklerinin birbirine karışmamasını da önlemektedir.

Son işlem olan kurutma işlemi, kurutma işlemi de sıkma ve yıkama aşamaları kadar çok önemli bir işlemdir. Kapalı ve toz almayan bir odada ayrıca güneş görmeyen bir yerde kurutulma dır. Açık alanda kurutulan halılar nemli oldukları için havada bulunan tüm kirleri çekecek ve hijyenik yıkama olsa dahi kurutma alanında kirlenecektir.
Birde güneş ışığından uzak durması son derece önemli bir konudur. Bunun sebebi güneş sıcaklığı direkt olarak halıya temas ettiği için bir nevi şok kurutma olduğundan sertleşme birde halılarda kırılmalar olmaktadır.

İKİZLER, İzmir de halı yıkama firması olarak deneyimlerini sizlere sunmaya devam edecektir.